Szpital psychiatryczny

Któż nie oglądał Lotu nad Kukułczym Gniazdem, Milczenie Owiec, Ptaśka i wiele innych filmów, które wpłynęły na nasze wyobrażenie choroby psychicznej i szpitala psychiatrycznego.
Nic więc dziwnego, że spotkamy się z dużym oporem, gdy rodzic otrzymuje informację, że dziecko potrzebuje hospitalizacji psychiatrycznej.
Oddział psychiatryczny, co to za miejsce?
Spotkałam się nie raz z określeniem, że to ośrodek dla trudnej młodzieży, "placówka lecznicza o profilu socjoterapeutycznym" (sic!). Nic bardziej mylnego. Szpital czy oddział psychiatryczny analogicznie do szpitala i oddziału innej specjalności zajmuje leczeniem chorób i zaburzeń.
Pytam się pacjenta dlaczego tu jest? "za agresje", "za nie chodzenie do szkoły". Dzieci często traktują pobyt jako karę, gdyż tak dziecku przedstawiają tę sytuację rodzice i nauczyciele. Wielkie zdziwienie, gdy w rozmowie wychodzi na to, że jest nie "za", tylko "z powodu". Jest tutaj, by mu pomóc okiełznać emocje, strach, stres, gniew, smutek.
Dlaczego nie chodziłeś do szkoły? Bo nie miałem siły, nie widziałem sensu, żeby wstawać z łóżka, w ogóle nie widzę sensu by żyć.... miałem już 3 próby... 
Dlaczego byłeś agresywny?  On mnie wyzywał... słyszałem głos, który kazał to zrobić.... nie zapanowałem nad tym.

Szpital to nie jest miejsce, gdzie wychowujemy niegrzeczne dzieci. Przecież od tego są rodzice. Nie naprawimy dziecka, które rodzice "wyślą" do nas. Jesteśmy po to, by leczyć. Leczmy depresje, leczymy psychozy, leczymy ChAD, anoreksje...
Rozpoznajemy nieprawidłowy rozwój osobowości, pomagamy okiełznać objawy nadpobudliwości. Pomagamy postawić prawidłową diagnozę.
Jakie są bezwzględne wskazania do leczenia w szpitalu psychiatrycznym? Oczywiście - stan zagrożenie życia. Mówimy tu o myślach połączonych z zamiarami i tendencjami samobójczymi, a także o ostrej psychozie. Pewne przypadki zaburzeń odżywiania.
Hospitalizacja jest wskazana również w przypadku, gdy dotychczasowe leczenie ambulatoryjne nie przynosi skutku i warto jeszcze raz przyjrzeć się dziecku i zaproponować leczenie.

Szpital psychiatryczny nie powinien być pierwszym miejscem (poza stanem zagrożenia życia), gdzie zaczyna się leczenie człowieka z zaburzeniami psychicznymi. Coraz częściej rodzice zgłaszają się z dziećmi do poradni zdrowia psychicznego. Obserwujemy też powstawanie oddziałów dziennych, środowiskowych zespołów leczniczych. Jednak nadal brakuje miejsc gdzie można pomóc, a terminy przyjęć są odległe.

Jak wygląda pobyt? Na pewno inaczej niż na oddziałach innych specjalności. Oczywiście każdy pacjent ma swoje łóżko. Jednak nie przebywa w nim cały czas i nie chodzi w piżamie.
W szpitalu gdzie pracuję, pacjenci mają zagospodarowany dzień. Odbywają się zajęcia terapeutyczne grupowe, psychoedukacja, terapia indywidualna, spotkania z lekarzem i psychologiem, zajęcia sportowe, zajęcia plastyczne. Mogą bawić się razem w świetlicy, mogą odpoczywać w swoich pokojach. Mogą przeżywać miłe chwile, a także konflikty z kolegami. A pod czujnym okiem specjalistów - mogą się uczyć konstruktywnie rozwiązywać spory . Często organizowane są konkursy i apele, gdzie dziecko może przedstawić swój talent.
Ciekawym pomysłem są zajęcia filmowe prowadzone przez jednego z pedagogów. Zamek TV to projekt, gdzie dzieci mogą wcielić się w role aktora, przeżyć przygodę i podziwiać siebie na ekranie. Dzięki temu dzieci często zaczynają wierzyć siebie, doświadczają tego, że coś potrafią i ktoś może je podziwiać.


Mimo, że jesteśmy szpitalem, dzieci czują się u nas dobrze. A to nas cieszy i trochę przeraża.....

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wizyta u psychiatry dziecięcego? Czy to coś strasznego? Jak się do niej przygotować?

Czy warto diagnozować ADHD u progu dorosłości?

Kim są rezydenci i dlaczego utworzyli porozumienie?