Marihuana groźna czy nie?

Czyli czy można stosować marihuanę i jak uchronić dzieci przed narkomanią?


W społeczeństwie krążą różne poglądy na temat zażywania środków psychoaktywnych. Szczególnie zdania są podzielone na temat stosowania kanabinoli - czyli marihuany. Wiele osób twierdzi, że jest to miękki narkotyk, a jeszcze inni twierdzą, że w ogóle nim nie jest. Chyba coraz mniej jest osób przekonanych, że jest to narkotyk jak każdy inny. Osobiście należę do tych ostatnich.

Warto zapoznać się z kilkoma ważnymi faktami.

Marihuana - tj kanabinoidy organiczne - to suszone kwiatostany Cannabis sativa. Rośliny z rodzaju Cannabis mogą zawierać 60 kanabinoidów, jednak tym najsilniej działającym psychoaktywnie jest delta -9-tetrahydrokanabinol, znany jako THC.
Postęp w uprawie roślin doprowadził do zwiększenia siły działania marihuany. W latach 60 i 70 XX wieku przeciętny skręt marihuany zawierał około 10mg THC, podczas gdy obecnie może zawierać nawet 150mg.
Coraz częściej pojawiają się także kanabinole syntetyczne, które nie mają do końca poznanego działania i często są zanieczyszczone. Prawo stara się regulować zażywanie ich - delegalizując kolejne związki chemiczne, lecz czarny rynek tworzy kolejne.

Odurzenie kanabinoidami powoduje euforię, niepokój, poczucie wolniejszego upływu czasu, upośledzenie
koordynacji ruchowej i/lub wycofanie społeczne. Doznania zmysłowe, szczególnie słuchowe i wzrokowe, są wyostrzone, bardziej kontrastowe, relacjonowane jest "poszerzenie gamy doznań". Nie rzadko stwierdza się zawyżoną samoocenę, poczucie głębszego, pełniejszego zrozumienia rzeczywistości, wielomówność, napady śmiechu. Część osób reaguje na kanabinole sedacją i sennością.  Można także stwierdzić upośledzenie funkcji poznawczych. Objawy te występują w trakcie używania tych substancji lub krótko po ich użyciu i mogą się utrzymywać przez kilka godzin. Objawy fizjologiczne, takie jak przekrwienie spojówek, zwiększenie łaknienia, suchość w jamie ustnej i tachykardia, mogą się pojawić w ciągu dwóch godzin po użyciu.
Ostre zatrucie kanabinolami na ogół nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla życia. Może prowadzić do psychozy intoksykacyjnej. Mogą pojawić się omamy wzrokowe i słuchowe (w tym przypomniające omamy przekome), cenestetyczne, nierzadkie jest odczuwanie depersonalizacji i derealizacji. Tok myślenia ma charakter fluktuacyjny, częste jest przyspieszenie myślenia (do gonitwy myśli włącznie). Zdarzają się otumanienia oraz elementy myślenia patologicznego. Poza tym obserwuje się lęk, niepokój, zagubienie, nastrój urojeniowy, zaburzenia snu.
Nadużywanie marihuany to jej stosowanie przez 12 miesięcy jako element zachowań nieadaptacyjnych, prowadzące do klinicznie istotnych zaburzeń i problemów, takich jak wielokrotne używanie marihuany znacznie zaburzające realizację obowiązków w pracy, szkole lub w domu, stosowanie marihuany w sytuacjach, w których jest to fizycznie ryzykowne, występowanie problemów prawnych związanych z jej używaniem oraz kontynuacja jej używania, mimo, że stale wywołuje to lub zaostrza problemy społeczne albo interpersonalne.
Uzależnienie - używanie marihuany przez 12 miesięcy jako element zachowań adaptacyjnych, prowadzące do klinicznie istotnych zaburzeń lub problemów, którym towarzyszą trzy objawy wskazujące na tolerację 1) używanie coraz większej ilości marihuany w celu uzyskania pożądanego efektu lub odurzenia; 2) znacznie zmiejszenie efektu mimo ciągłego używania tej samej ilości marihuany; 3) używanie marihuany w większej ilości lub przez dłuższy czas niż planowano.
Długotrwałe skutki
- układ oddechowy : kaszel, odkrztuszanie plwociny, świsty
- stan neuropsychologiczny  - obejmuje pogorszenie wszystkich obszarów fukcjonowania, również po uwzględnieniu poziomu wykształcenia (lat nauki). Obserwowano przede wszystkim u osób, które zaczęły używać marihuany w wieku młodzieńczym, a dłuższy czas jej stosowania wiązał się z większym nasileniem objawów. Ponadto u osób, które zaczęły używać marihuany w wieku młodzieńczym, nie stwierdzono pełnego powrotu do prawidłowego funkcjonowania neuropsychologicznego nawet po jej odstawieniu.
- zaburzenia psychiczne - stosowanie kanabinoli może przyśpieszać wystąpienie zaburzeń psychotycznych, oraz wykazuje znamienny związek z ryzykiem hospitalizacji psychiatrycznej. Prawdopodobieństwo hospitalizacji zwiększa się wraz z ilością i częstością stosowania kanabinoli.
Objawy z odstawienia - zmęczenie, nadmierna senność, spowolnienie psychoruchowe, depresja i ziewanie, zaburzenia snu i drażliwość. Występują najczęściej dzień po odstawieniu, osiągając największe nasilenie pomiędzy 2 a 6 dniem i ustępują w ciągu 1-2 tygodni. Zaburzenia snu i drażliwość może utrzymywać się przez wiele tygodni.

Wbrew powszechnej opinii od marihuany można się uzależnić. Najczęściej prowadzi do tego długotrwałe używanie, jednak każdy reaguje inaczej i jedna osoba szybciej, inna osoba później się uzależni.
Warto też zauważyć, że często młodzież zaczyna swoje eksperymenty właśnie od marihuany i duża część z nich próbuje potem silniejszych narkotyków szukając nowych doznań.
W trakcie specjalizacji miałam do odbycia staż na oddziale odwykowym od substancji psychoaktywnych dla nieletnich. Przyjmują tam dzieci od 14rż. i uwierzcie mi wcale nie jest ich mało. Coraz wcześniej dzieci eksperymentują. Najczęściej zaczyna się od tzw. dopalaczy i/lub marihuany. Dobrze jak problem zostanie szybko wykryty. Jednak zdarząją się już 16-latkowie, którzy próbowali mocniejszych środków, mają problemy z prawem i wisi nad nimi wizja - albo odwyk, albo więzienie - a zaczynali od tzw. trawki.

Co my jako rodzice możemy zrobić?
W rozmowie z ludźmi uzależnionymi zauważyłam, że większość z nich pochodzi z rodzin rozbitych, gdzie rodzice zajęci są swoimi problemami - a dzieci - niby duże - zostawione są same sobie. Jednak są też dzieci i z pełnych rodzin, które gdzieś się zgubiły. Zadawałam tym osobom pytanie: "to czego zabrakło?" - i nie mówili o miłości, bo każdy z nich był na swój sposób kochany. Zabrakło im większej kontroli, zainteresowania, rozmów o problemach. Rodzice zajmowali się sobą, zamiast dziećmi, które mogły robić co chcą.


Bibliografia:
1. Psychiatria tom. II prof. Wciórka
2. Medycyna praktyczna - Psychiatria nr 5(28) 2012
3. Medycyna praktyczna - Psychiatria nr 5(34) 2013

Komentarze

  1. I genuinely value your piece of work, Great post.

    OdpowiedzUsuń
  2. Hey There. I found your blog the usage of msn. This is a very well written article.
    I'll be sure to bookmark it and come back to read
    extra of your useful info. Thank you for the post. I will definitely comeback.

    OdpowiedzUsuń
  3. WOW just what I was looking for. Came here by searching for avoid weight lifting

    OdpowiedzUsuń
  4. Only a smiling visitor here to share the love (:,
    btw great style and design.

    OdpowiedzUsuń
  5. Hi Dear, are you in fact visiting this site on a regular basis, if so afterward
    you will without doubt obtain nice know-how.

    OdpowiedzUsuń
  6. As I website possessor I conceive the content here is really superb, thank you for your efforts.

    OdpowiedzUsuń
  7. I've recently started a site, the info you offer on this web site has helped me tremendously.
    Thank you for all of your time & work.

    OdpowiedzUsuń
  8. I wanted to visit and let you know how much I appreciated discovering your web site today.
    I would consider it a great honor to work at my office and be able to utilize the
    tips provided on your site and also participate in visitors' comments like this.
    Should a position connected with guest author
    become offered at your end, i highly recommend you let me know.

    OdpowiedzUsuń
  9. I was able to find good information from your articles.

    OdpowiedzUsuń
  10. Hello There. I found your blog using msn. This is a very well written article.
    I will make sure to bookmark it and return to read more
    of your useful information. Thanks for the post. I will certainly return.

    OdpowiedzUsuń
  11. Rattling excellent visual appeal on this web site, I'd value
    it 10.

    OdpowiedzUsuń
  12. This is very interesting, You are an excessively skilled blogger.

    I've joined your feed and sit up for seeking extra of your
    excellent post. Additionally, I've shared your site in my
    social networks

    OdpowiedzUsuń
  13. Good day! I could have sworn I've been to this website before but after reading through some of the post I
    realized it's new to me. Anyways, I'm definitely happy I found it and I'll be bookmarking
    and checking back often!

    OdpowiedzUsuń
  14. Right here is the right website for anybody who would like
    to find out about this topic. You know a whole lot its almost tough to argue with
    you (not that I personally would want to?HaHa). You certainly put
    a new spin on a subject which has been discussed for ages.
    Wonderful stuff, just wonderful!

    OdpowiedzUsuń
  15. Its such as you learn my thoughts! You appear to understand a lot approximately this, like you wrote the e-book in it or something.
    I believe that you simply could do with some percent to power the message house
    a little bit, but other than that, that is fantastic blog.
    An excellent read. I will certainly be back.

    OdpowiedzUsuń
  16. I have been reading out a few of your articles and i can state pretty
    good stuff. I will make sure to bookmark your
    website.

    OdpowiedzUsuń
  17. Some times its a pain in the ass to read what people wrote but this web site is real user friendly!

    OdpowiedzUsuń
  18. Hello.This article was extremely motivating, particularly since I was investigating for thoughts on this subject last couple of
    days.

    OdpowiedzUsuń
  19. I simply couldn't leave your site before suggesting that I extremely enjoyed the usual information a person provide on your guests?
    Is gonna be again often to investigate cross-check new posts.

    OdpowiedzUsuń
  20. This blog was... how do you say it? Relevant!!
    Finally I have found something which helped me.
    Many thanks!

    OdpowiedzUsuń
  21. At this moment I am going away to do my breakfast, afterward having my breakfast coming again to read further news.

    OdpowiedzUsuń
  22. Hello.This post was extremely interesting, especially because
    I was browsing for thoughts on this matter last week.

    OdpowiedzUsuń
  23. I gotta bookmark this internet site it seems very helpful very useful.

    OdpowiedzUsuń
  24. I believe other website owners should take this site as
    an example, very clean and good user pleasant style and design.

    OdpowiedzUsuń
  25. I like what you guys are up too. Such clever work and reporting!
    Carry on the superb works guys I have incorporated you guys to my blogroll.
    I think it will improve the value of my site :).

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Wizyta u psychiatry dziecięcego? Czy to coś strasznego? Jak się do niej przygotować?

Czy warto diagnozować ADHD u progu dorosłości?

Kim są rezydenci i dlaczego utworzyli porozumienie?