Dziecko smutne a może ma depresję?

Z czym się kojarzy depresja?
- smutek, obniżony nastrój, brak chęci do aktywności. Tak to są cechy charakterystyczne. Jednak rozpatrując je łatwo pomylić depresje z chandrą lub tzw. "dołem"
Depresja to także bezsenność, poczucie i urojenia winy "wszystko przeze mnie",  to także omamy słuchowe mówiące o byciu złym, beznadziejnym. Jest różnica prawda?


12 latek mówi "po co mam się starać i tak nic to nie zmieni?" "Lepiej, żeby mnie było". W kontaktach z rówieśnikami zaznacza się wycofanie, ale także agresja. Dziecko siedmioletnie przestało czerpać radość z zabawy, nie ma zainteresowań, mimo, że wcześniej chciało wiele. Teraz jest drażliwe, agresywne, czasem autoagresywne. Są to sygnały alarmowe. Trzeba się przyjrzeć takiemu dziecku i skontaktować się ze specjalistą.
W innej sytuacji, gdy Starsza siedmioletnia mówi "mamą jestem smutna, nie mam po co żyć" - zapala się lampka ostrzegawcza i drążę temat. Co lubisz robić? "Grać na klarnecie i w piłkę". Można odetchnąć z ulgą. Po przytuleniu, rozmowie i zjedzeniu czegoś smacznego humor się poprawił, zaczęła się bawić i śmiać. Byłam już spokojna - to nie objaw depresji, tylko chwilowa chandra - typowa dla dziecka siedmioletniego.

Objawy depresji u dzieci:
- obniżony nastrój
- utrata zainteresować, unikanie spotkań z rówieśnikami
- zobojętnienie, apatia, nuda
- bezsenność
- drażliwość: dzieci nie tolerują krytyki, uwag, łatwo się denerwują, mogą także być agresywne
- uczucie niepokoju, lęku bez istotnej przyczyny
- myślenie depresyjne, przeświadczenie o beznadziejności, bezużyteczności
- działania autodestrukcyjne i autoagresywne
- myśli i tendencje samobójcze
- u starszych dzieci stosowanie używek: alkohol, narkotyki
- objawy psychotyczne: najczęściej omamy słuchowe, głosy krytykujące, mówiące o beznadziejności
- dolegliwości bólowe: bóle brzucha, bóle głowy i inne dolegliwości somatyczne, które mogą być dominującym objawem

Problemy szkolne w przebiegu depresji:
- pogorszenie wyników w nauce
- brak chęci do nauki
- lęk przed szkołą
- konflikty z rówieśnikami
- agresja

Jeśli Twoje dziecko z radosnego stało się smutne, jeśli ma któreś z wymienionych objawów zwróć się o pomoc do specjalisty. Zacznij od psychologa, jeśli będzie dalej widział coś niepokojącego pójdź do psychiatry. Zacznij od pilnej konsultacji psychiatrycznej, gdy omamy słuchowe każą dziecku zrobić sobie krzywdę, lub gdy jego objawy znacząco utrudniają funkcjonowanie w szkole i w domu.

Jak często?
Mało kto kojarzy depresję u dzieci, jednak wg badań u osób przedpokwitaniem depresja występuje w ok 0,2-1,5 %, u adolescentów nawet do 15%. Dlatego nie warto bagatelizować sygnałów alarmowych.

Leczenie.
W przypadku łagodnych epizodów skuteczna jest psychoterapia. Dlatego warto być w kontakcie z psychologiem lub psychoterapeutą. Jednak w depresji o ciężkim przebiegu jak również w depresji z objawami psychotycznymi warto dosyć szybko włączyć leczenie farmakologiczne, żeby zmniejszyć ryzyko samobójstwa.

Leki antydepresyjne nie uzależniają. To nie są leki uspokajające. Mają za zadanie powstrzymać uciążliwe objawy. Mają za zadanie uratować dziecko.

Życzę wam radosnych dzieciaczków



Bibliografia:
1. Duża depresja - pojedynczy epizod. Nawracająca duża depresja. Dystymia. Jolanta Rebe Jabłońska w Psychiatria Dzieci i Młodzieży pod red. Ireny Namysłowskiej.
2. http://pediatria.mp.pl/choroby/psychiatria/show.html?id=81302
3. http://www.psychiatria.pl/artykul/depresja-u-dzieci-kiedy-podejrzewac-i-jak-postepowac/3054.html

Komentarze

  1. Wiele dzieci miało depresję również 10, 20 lat temu - wcale nie tak dawno. Ale nie była diagnozowana. Takim osobom niezwykle trudno jest wkroczyć w dorosłość

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Wizyta u psychiatry dziecięcego? Czy to coś strasznego? Jak się do niej przygotować?

Czy warto diagnozować ADHD u progu dorosłości?

Kim są rezydenci i dlaczego utworzyli porozumienie?