czwartek, 9 października 2014

Drugi miesiąc

Skończył się okres noworodkowy. Dziecko, które ma skończone 4 tygodnie staje się niemowlęciem. Najtrudniejszy czas - przyzwyczajenia się do nowego środowiska - za nami. Rozpoczynamy poznawanie świata.

Najmłodsza córka coraz bardziej zwraca uwagę na otaczający ją świat. Przygląda się, śledzi wzrokiem. Coraz wyżej i na dłużej podnosi główkę w pozycji na brzuszku. Pojawiają się także pierwsze dźwięki: eee, aaa, ooo, eche. No i najważniejsze - pod koniec drugiego miesiąca pojawił się pierwszy uśmiech. Najmłodsza zaczęła także przewracać się z brzuszka na plecy :)

Co dziecko powinno robić w drugim miesiącu życia?
- wodzić wzrokiem za osobą, za zabawką
- podnosić główkę i chwilę przytrzymać w pozycji na brzuszku
- utrzymać główkę przez chwilę w pozycji pionowej
- wymawiać pierwsze dźwięki
- reagować uśmiechem.

Co powinno nas niepokoić?
- brak kontaktu wzrokowego
- zbyt wiotkie - lejące się dziecko
- zbyt napięte dziecko

Czasami dzieci w tym okresie zaczynają odwracać się z brzucha na plecy i odwrotnie. Jest to sygnał alarmowy - warto skonsultować to z lekarzem. Takie przewroty są przypadkowe, nieświadome i mogą być objawem wzmożonego napięcia mięśniowego. 
Moja Najmłodsza zaczęła się przewracać gdy miała 5,5 tygodnia. Konsultowałam to z pediatrą, który nie widział nic niepokojącego. Byliśmy także u neurologa, który stwierdził, że napięcie mięśniowe jest w normie, tylko, że w górnej granicy normy. Także u mnie wszystko jest w porządku, ale warto o tym pamiętać.