piątek, 5 września 2014

Pierwszy miesiąc

Od noworodka do niemowlaka.


Tak patrzę na moją najmłodszą córkę i jestem pełna podziwu jak ten malutki człowieczek potrafi zmienić się w ciągu miesiąca. Tak, wczoraj minął miesiąc od porodu.
Na początku była nieporadnym noworodkiem, który tylko spał, płakał, jadł i robił kupę. Teraz w większości też to robi, ale zdarzają się chwile, że czuwa, obserwuje, robi miny, podnosi coraz wyżej główkę, wodzi wzrokiem za zabawką. Mały cud. A jeszcze 10 miesięcy temu była niewidocznym gołym okiem zlepkiem komórek.
Uwielbiam patrzeć jak spokojnie śpi, lubię obserwować jej minki i te robione przez sen i te w czasie czuwania - czasem uda jej się piękny "dzióbek" z ust zrobić. Wydaje pojedyncze dźwięki - jakby chciała rozmawiać.

Co dziecko potrafi w pierwszym miesiącu?
- w pozycji na brzuchu przesuwa głowę i unosi chwiejnie
- przez chwilę skupia wzrok na twarzy badającego
- wydaje krótkie dźwięki: a,e
Po za tym umie zwracać na siebie uwagę otoczenia - płacząc, umie zaspokajać swój głód - ssąc. Są to niezwykle ważne umiejętności dla przetrwania trudny okres noworodkowy. Przydadzą się jeszcze przez długi czas.
Dlaczego noworodek płacze?
- jest głodny
- jest mu niewygodnie (pielucha), zimno, gorąco
- potrzebuje bliskości opiekuna.

Wydaje się, że niewiele nauczy się dziecko przez pierwszy miesiąc, jednak jego organizm przechodzi wiele przemian, aby po lekkim życiu płodowym sprostać wymogom ciężkiego życia.
1. Zmiana krążenia krwi z płodowego na właściwy
2. Żółtaczka fizjologiczna - objaw niedojrzałości enzymatycznej wątroby - do 7-8doby.
3. Dojrzewanie procesu wytwarzania moczu.
4. Kolonizacja bakteryjna przewodu pokarmowego - objawiająca się zielonymi stolcami przejściowymi..