poniedziałek, 12 maja 2014

Mamo, tato skąd się biorą dzieci?

Skąd się biorą dzieci? 

Czyli jak rozmawiać z przedszkolakiem o rozmnażaniu. 


Wraz z moją kolejną ciążą przyszedł problem - jak wytłumaczyć dziecku skąd się wzięła  dzidzia  w brzuchu. Jaka ona jest duża, jak rośnie, jak rozwija się, czy kopie, czy słyszy, czy widzi? Na większość tych pytań odpowiedź jest dosyć prosta. Najtrudniej jednak powiedzieć dziecku, jak ona się tam znalazła. 
Młodsza córka nie zadaje jeszcze takich pytań. Wie, że dzidzia pojawia się w brzuchu, gdy rodzice bardzo mocno się przytulają i kochają - i na szczęście to jej wystarczyło. 
Starsza - znając już tą wersje - bo tak jej opowiadaliśmy, gdy młodsza miała się urodzić - chce wiedzieć więcej. 
Opowieści o bocianach, kapustach, pszczółkach itp. odpadają. To jak jej opowiedzieć? Czy mówić niespełna sześciolatce o seksie? Jednak udało się wybrnęliśmy z tego nie zahaczając o seks. Wytłumaczyliśmy jej w sposób "naukowy". Tatuś daje do brzuszka mamy nasionka - plemniki, które łączą się z jajeczkiem mamusi i z tego jajeczka rozwija się dzidzia. Uff nie spytała się jak :D 
Dla zobrazowania tego można posłużyć się książeczkami dla dzieci, a także filmikami dostępnymi w internecie (nie, nie porno). Ja znalazłam taki:

Ten film pięknie ukazuje jak powstaje i rozwija się dzidzia. Podczas oglądania takiego filmu dobrze jest na bieżąco tłumaczyć dziecku co aktualnie się dzieje. Bądźmy aktywni w zdobywaniu wiedzy naszych dzieci. Dziewczynki oglądały także film z serii "Było sobie życie. Narodziny". 
Potem nadszedł moment na pytanie: "a jak dzidzia wyjdzie z brzucha?" Starsza zadała takie pytanie i była przerażona, że dzidzia rozerwie mamie brzuch. No i co teraz? Łatwo wytłumaczyć dziecku poród metodą cięcia cesarskiego, ale jak wytłumaczyć poród naturalny? Myślę, że za bardzo nie ma co "owijać w bawełnę". Używając prostych, ale fachowych słów, jak np. "drogi rodne" można dziecku dużo wytłumaczyć. Postarałam się wytłumaczyć córce, że są takie specjalne drogi, że każda dziewczynka je ma i że tamtędy dzidzia wyjdzie. 
Na szczęście dalsze pytanie na temat dzidzi dotyczyły tego, jaka duża już jest, jak już wygląda. Często pytają się także kiedy już wyjdzie i czy nie może już być po za brzuchem. Tu trzeba dzieciom wyjaśnić, że jak dzidzia za wcześnie wyjdzie z brzuszka to będzie chora, że każda dzidzia musi przez pewien czas rozwijać się w brzuchu. 

O czym pamiętać w rozmowie z dzieckiem na trudne tematy?
- poziom odpowiedzi należy dostosować do wieku i wiedzy dziecka, a także do wiedzy rodziców (ja rozmawiałam z niespełna sześciolatką)
- dziecko jest mądrzejsze niż nam się wydaje.
- powinniśmy używać możliwie prostych, ale i fachowych słów. 
- skoro dziecko się pyta to nie jest za małe, żeby wiedzieć. Nie zabijajmy naturalnej ciekawości odpowiedziami typu "dowiesz się jak dorośniesz" 
- lepiej, żeby o pewnych rzeczach dowiedziało się dziecko od rodziców, a nie z kolorowych gazet.
- posłużmy się "pomocami naukowymi" dla zobrazowania tematu.